Goda nyheter: Jag är inte död! Jag har hittat botemedlet mot sjukdomen som äter mig inifrån och ut och nu ska jag få min hämnd! Okej, jag ska sluta.
Det är helvetesvarmt ute och inne och för att fira att sommaren dödar oss alla, ska jag nämna lite nyheter om Disney och dess rättigheter. Alltså Marvel och Star Wars.
Efter att Edgar Wright lämnade Ant-Man-projektet, så har Marvel sagt vem som ska regissera filmen baserad på Doctor Strange. Mannen bakom skräckfilmen ‘Sinister’ och 2008s remake av ‘The Day the Earth Stood Still’: Scott Derrickson.
Jag hade inte förväntat mig någon stor som Peter Jackson eller Quentin Tarantino men det känns bra att Marvel låter mindre regissörer göra jobbet åt de. Jag hoppas inte bara att han hoppar också av för att då får vi inte se Ant-Man och Strange tills Phase 4 av MCU börjar.
Nu till Star Wars. Vi vet att Gareth Edwards ska regissera en Star Wars spin off film och nu ska även Josh Trank (känd för ‘Chronicle’) göra sin egen spin off. Han ska först göra den kommande Fantastic Four-rebooten så han och Gareth har mycket gemensamt.
Två kvinnor har fått varsin roll i J.J Abrams’ Star Wars Episode VII och dessa två kvinnor är
Oscar-vinnaren Lupita Nyong’o och Game of Thrones’ egna Gwendoline Christie. Jag är glad för Lupita. Jag gillar inte idén med henne som Storm i en X-Men-prequel men hon förtjänar att vara med i Star Wars.
För ett icke-Game of Thrones-fan, vet jag inte ett piss om Gwend… Jag kallar henne Gwen från och med nu. Hon ser ut som en bitch så hon kan vara en Sith Lord eller en strippa från Tatooine. Väl en!