DOCTOR STRANGE får Rachel McAdams i okänd roll

I en videointervju med The Wrap bekräftade ‘Mean Girls’- och ‘Sherlock Holmes’-stjärnan Rachel McAdams att hon ska spela… någon i Marvel och Scott Derricksons ‘Doctor Strange’. Och det var allt.

McAdams har ryktats att vara med i filmen sedan länge. Men om man tänker efter, så hände exakt samma sak med Benedict Cumberbatch. Ryktet sa att han skulle spela Stephen Strange, men han nekade hans involvering. Ryktet spred sig mer och mer, och Cumberbatch fortsatte att neka, tills det var officiellt bekräftat att han skulle spela titelkaraktären.

Nyligen (-ish) fick vi veta att Tilda Swinton från ‘Narnia’-filmerna skulle spela The Ancient One och Chiwetel Ejiofor från ’12 Years a Slave’ skulle spela skurken Baron Mordo.

‘Doctor Strange’ gör sin debut i Marvel Cinematic Universe den 4 november 2016 i USA.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *